ביטוח משכנתא

קודם כל, מזל טוב! רכשת דירה וזה מגניב וכיף!

חלק מסכום הרכישה נעשה באמצעות משכנתא שקיבלת מהבנק.

על סכום זה הבנק דורש רכישת ביטוח, שתבטיח לו את החזרת הכספים במידה שחלילה תעצום עיניים מוקדם מהמתוכנן וזו דרכו להגן על עצמו מפני נזק למבנה או מפני פטירה מוקדמת של הלווה.

בעצם ביטוח משכנתא זה ביטוח חיים למשכנתא שלך עבור הבנק, ממש ככה.

הבנק שלווית ממנו את המשכנתא דואג לעצמו למקרה שחלילה לך יקרה משהו.

תכלס,  זה ביטוח חיים רגיל (ביטוח חיים למקרה מוות), לרוב בתוספת ביטוח למבנה, אלא שמי שיקבל את הכסף במקרה מוות הוא הבנק המלווה והוא בלבד.

שימו לב חשוב מאד: ביטוח זה אינו בא להחליף את ביטוחי החיים למקרה מוות שבתכניות הפנסיה ונועדו להבטחת עתידם הכלכלי של בני משפחתכם ויקיריכם במקרה אסון.

אצל מי רוכשים ביטוח משכנתא?

ניתן לרכוש את הפוליסות הללו באמצעות חברות הביטוח הרגילות והישירות וגם באמצעות סוכנויות ביטוח שעובדות עם הבנק (לרוב רכישה דרך הבנק תהיה יקרה יותר, כדאי לכם לבדוק עלויות ולהשוות מחירים בטרם רכישת הביטוח).

חשוב לזכור כי כל ביטוח מחויב באישור הבנק המלווה.

 מה חשוב לדעת על ביטוח המשכנתא  ? 

הפערים בין חברות הביטוח השונות לאורך תקופת המשכנתא עלולים להצטבר לעשרות אלפי ש"ח.

לא תמיד חובה להשוות את עלות הביטוח לכל תקופת המשכנתא, יש להניח שלאורך שנות המשכנתא פרופיל הלווה וחייו ישתנו – מצב כלכלי, משפחתי וכו' באופן שמעת לעת יוכל לפרוע חלקים ניכרים מההלוואה ולכן שווה להתייחס לתקופות זמן של 10 שנים.

שווה לבחון אחת לשנתיים שלוש את עלות הביטוח, לא מן הנמנע שתצליחו להיטיב את התנאים שלכם.

לא כל ביטוחי החיים זהים, כך למשל, יכול להיות פער בסכומי הביטוח לאחר אסון שנותרים ליורשים או שייתכן כיסוי רחב יותר בביטוח המבנה.

 

מסר לאומה: תשאלו, תבררו, תחליטו. אל תרכשו ביטוח במקום הראשון שמציעים לכם. דבר שמתפתים לעשות גם מכיוון שזה הכרחי וגם מכיוון שבפרמיה החודשית אולי מדובר בהפרשים של שקלים בודדים מסכום שאינו גבוה ממילא, בנוסף בידקו את ההנחה שניתנה לכם (יכול להיות שקיבלתם הנחה גבוהה לתקופה קצרה ולאחר מכן תהיה קפיצת פרמיה).