התחלת או עזבת מקום עבודה? מה עליך לוודא או לעשות מבחינה ביטוחית או פנסיונית?

ריכזנו עבורך את המידע החשוב ממש על קצות האצבעות, על מנת שתוכלו לבצע את המעבר הנוכחי בצורה חלקה.

מעבר בין מקומות עבודה

התחלתי לעבוד במקום עבודה חדש

קודם כל, מזל טוב,  אנחנו מאחלים לך הצלחה רבה בעבודתך החדשה!

אנחנו רוצים לדבר איתך רגע על ענייני תוכנית הפנסיה שלך (קרן הפנסיה או ביטוח המנהלים) ואיך להמשיך ליהנות מכל מה שצברת לאורך השנים וגם- מה חשוב להתאים ולשנות.

נתחיל מהבסיס, חוק פנסיה חובה-

החל מינואר 2008 כל עובד שכיר ומעסיק מחויבים להפריש כספים לתוכנית פנסיונית עבור העובד.

בתוך התוכנית הפנסיונית מתקיימים 3 רכיבים שמחויבים על פי חוק והם: חיסכון (הקיצבה שנקבל לאחר יציאה לפנסיה) ביטוח אובדן כושר עבודה(שיגן עלינו, יותר נכון על ההכנסה שלנו למקרה ונאבד את כושרנו לעבוד באופן זמני או קבוע, חלקי או מלא) וביטוח חיים למקרה מוות (שמבאס לחשוב עליו, אבל חשוב שיהיה לנו אותו למקרה ו...כן.)

ממתי המעסיק שלך צריך להפקיד לך לפנסיה?

 • אם יש לך קופת פנסיה קיימת ופעילה ממעסיק קודם- המעסיק מחויב לבצע לך הפקדות לפנסיה לאחר 3 חודשי עבודה (מהחודש הרביעי) אבל שימו לב! רטרואקטיבית מהחודש הראשון.

 • אם אין לך קופת פנסיה קיימת ופעילה ממעסיק קודם/עצמאית-על פי חוק לאחר שישה חודשי עבודה מלאים (זאת אומרת מחודש העבודה השביעי) על מעסיקך להפריש עבורך לפנסיה.

עומדות לרשותך ובחירתך 3 סוגים של פוליסות פנסיוניות:

 1. ביטוח מנהלים - לקריאה מורחבת כנסו כאן

 2. קרן פנסיה- לקריאה מורחבת כנסו כאן

 3. קופת גמל פנסיונית- לקריאה מורחבת כנסו לכאן

מסר לאומה: בעבר, היה בוחר המעסיק עבור עובדיו את אפיק הקופה הפנסיונית, הסוכן המטפל ועוד, נכון להיום רשאי כל עובד לבחור לבדו מי יהיה הסוכן המטפל בו ובאיזו קופה הוא מעוניין, הוא אפילו יכול להחליט לפצל את שכרו לשתי קופות שונות אבל! בבקשה, אל תקלו ראש בבחירה, התייעצו עם מומחה מטעמכם, תבדקו את הדברים לעומק לפני ההפקדה הראשונה והקפידו לבצע בחירה מושכלת וחכמה שמתאימה אישית רק לכם ולמצבכם בחיים.

אחוזה ההפרשה לפוליסה פנסיונית (נכון לשנת 2018):

המעסיק והעובד מחויבים בהפרשה פנסיונית משכר העובד ובאופן הבא:

הפרשות המעסיק: 6.5% משכר העובד לתנאים סוציאליים לתגמולים (חיסכון) (רכיבים כמו: שכר יסוד, שעות נוספות, בונוס מכירות, היעדרות שעות, ימי מחלה וחופשה- סכומם יהווה השכר לתנאים סוציאליים עד לתקרה של השכר הממוצע במשק)רכיב זה כולל בחובו תשלום של המעסיק בגין אובדן כושר עבודה + תגמולי חיסכון  כאשר מתוך 6.5% עד 1.5% יכסה עבורך כיסוי לאובדן כושר עבודה ו 5% ילכו לרכיב החיסכון /תגמולים.

הפרשות העובד: 6% מהשכר לתנאים סוציאליים לטובת תגמולים.

סה"כ (עובד+מעסיק): 6% עובד לתגמולים + 6.5% מעסיק לתגמולים + 6% מעסיק לפיצויים =18.5% מהשכר לתנאים סוציאליים סה"כ ילכו לקופה הפנסיונית על בסיס חודשי.

חשוב לזכור מספר כללים לעניין התוכנית הפנסיונית :

מדובר בתוכנית עבורך לגיל פרישה ולכן חשוב מאוד להתחיל בגיל מוקדם ולא לגעת בכספים ( כולל בפיצויים ! ) עד גיל פרישה, ככל שהחיסכון יתחיל מוקדם יותר הכסף יעבוד בשבילך שנים רבות יותר ויקנה לך זכויות רבות יותר.

יש לא מעט פרטים חשובים להבין על התוכנית הפנסיונית שלך , אז לא לוותר על פגישה עם איש מקצוע .

עזבת את העבודה  - מה עושים עכשיו בעניין הפנסיוני  ?

מאוד חשוב לשמור את הקופה הקיימת מהמעסיק הקודם ממספר סיבות:

 • רצף הפקדות לטובת הפנסיה

 • רצף לטובת שימור הפוליסה לקראת הקליטה אצל המעסיק הבא על מנת שלא נצטרך להמתין תקופת המתנה (בביטוחי האובדן כושר עבודה וביטוח חיים).

 • שימור הזכויות בפוליסה הקיימת

 • שימור הכיסוי הביטוחי למקרה של מוות או חלילה אי כושר עבודה לתקופת הביניים עד לקליטה אצל מעסיק חדש (כי מי מאיתנו יודע מה יכול לקרות?)

 

טופסיאדה וכל מה שצריך לעשות להמשך הדרך:

העברת טפסים מתאימים לחברת הביטוח /קרן הפנסיה הכוללים:

 • טופס עזיבת עבודה - המעסיק צריך לתת לך.

 • העברת בעלות על הפוליסה מהמעסיק אליך- המעסיק צריך לתת לך.

 • טופס 161 ( טופס התחשבנות הפיצויים ) אנחנו מזכירים , לא מומלץ למשוך פיצויים- המעסיק צריך לתת לך.

 • טופס הוראת קבע/פרטי תשלום לטובת התשלום החודשי שירד ממך החל מחודש הבא - מחברת הביטוח/קרן הפנסיה- המדובר בביצוע שימור זמני לפוליסה עד קליטתה אצל מעסיק חדש הנקרא "ריסק זמני" בעלות מינימלית חודשית רק על מנת שהפוליסה לא תתבטל או תסולק ויתבטלו הזכויות הנובעות ממנה. 

 • בקרן פנסיה לאחר חמישה חודשים הקרן מפסיקה וזכויותייך עלולות להיפגע פגיעה קשה/בביטוח המנהלים עד 12 חודשים.

 • חשוב מאוד לבדוק עם איש מקצוע שכל זכויותייך שולמו כהלכה  במהלך תקופת העבודה אצל המעסיק . (הפקדות לפיצוים, תגמולים וכו').

אם כל הטיפול וההתעסקות מורכבים או פשוט יותר מדי עבורך נשמח להכיר לך את הח'ברה הטובים שלנו, הם יסבירו לך הכל ממש בגובה העיניים ויהפכו עבורך את המסובך לפשוט.

אנחנו נמצאים ממש במרחק שיחת טלפון 03-6395656 

ואם יותר נח לך שאנחנו נחזור אליך, ניתן להשאיר לנו הודעה ממש כאן למטה ואנחנו נחזור אליך תוך יום אחד.

תודה! פנייתך נשלחה בהצלחה נציגנו יצרו עמך קשר בהקדם